تشریفات مجالس مُنزا | تشریفات عروسی

جشن عقد برای محرم کردن دختر و پسر از نظر شرعی است. تاریخ روز جشن عقد را بزرگ تر ها در جشن بله برون مشخص خواهند کرد. پیدا کردن محضر و مکان برگزاری جشن عقد یکی از مهم ترین کارهایی است که باید برای برگزاری مراسم عقد انجام داد. اما مسئله این است که هزینه های جشن عقد با کدام خانواده می باشد؟ در این خصوص در ادامه مقاله صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 

 

مختصری درباره جشن عقد

مراسم عقد پیوند رابطه زناشویی را به صورت شرعی از نظر محرمیت کامل می کند. برگزاری مراسم عقد نسبت به آداب رسوم خانواده ها می تواند متفاوت باشد. دختر و پسر در این جشن بر سر سفره عقد نشسته و خطبه عقد جاری شده و به صورت رسمی زن و شوهر اعلام می شوند. به مناسبت این اتفاق مهم نیز جشن عقد برگزار می شود.

 

 

مراسم جشن عقد چگونه برگزار می شود؟

برای برگزاری مراسم عقد بدون نقص باید از قبل برنامه ریزی کرد. برنامه ریزی جشن عقد شامل مواردی است که باید برای مراسم عقد آماده کنید برای مثال انتخاب لباس عقد دختر و پسر، انتخاب کیک، خرید حلقه ها، هماهنگ کردن عاقد و محضر، انتخاب محل برگزاری جشن و … که در ادامه بیشتر درباره آن ها صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

هزینه مراسم  عقد با خانواده عروس است یا داماد؟

هزینه مراسم عقد نسبت به آداب رسوم خانواده ها می تواند متفاوت باشد. برخی از خانواده ها نسبت به آداب و رسوم هزینه برگزاری مراسم عقد را باید داماد پرداخت کند. اما در بیشترخانواده های ایرانی به این شکل نبوده و هزینه برگزاری مراسم عقد با پدرعروس خانم است. در واقع برگزاری مراسم عقد کمکی به خانواده داماد است. چرا که هزینه های عروسی با داماد است و هدف تقسیم هزینه ها نیز می باشد. با به عهده گرفتن گوشه ای از هزینه ها کمتر به خانواده ها فشار وارد می شود و همه چیز خوب پیش می رود.

لیستی از هزینه های جشن عقد:

 • پرداخت هزینه مکان برگزاری جشن عقد
 • پرداخت هزینه میوه، شیرینی، شام
 • پرداخت هزینه لباس عروس
 • عکاس و فیلم بردار
 • ساعت داماد
 • حلقه داماد

معرفی هزینه های که در مراسم عقد باید داماد پرداخت کند؟

با توجه به این مسئله که هزینه برگزاری مراسم عقد به عهده پدر دختر خانم است اما یک سری از هزینه های دختر به عهده داماد می باشد. بنابراین در ادامه لیستی از این موارد را برای شما عزیزان جمع آوری کرده ایم.

 

 

لیستی از هزینه های که داماد باید بپردازد:

 1. زیرلفظی (گردن بند، انگشتر)
 2. هزینه عاقد و محضر دار
 3. لباس عقد عروس
 4. کیک مراسم عقد
 5. شیرینی محضر
 6. ساعت عروس
 7. حلقه عروس
 8. آزمایشگاه
 9. آرایشگاه
 10. سفره عقد

 

 

معرفی نکات مهم درباره سفره عقد

یکی از مسائل مهم در برگزاری مراسم عقد در نظر گرفتن سفره عقد و چیدمان آن است. با در نظر گرفتن زمان و هزینه ای که می توانید برای مراسم عقد اختصاص دهید باید تصمیم بگیرید که سفره عقد را سفارش دهید یا خودتان با سلیقه و هنر شخصی آن را چیدمان و آماده جشن کنید. اگر به فکر پایین آوردن هزینه سفره عقد هستید بهترین روش چیدمان سفره توسط خود شما است. اما اگر شما قصد سفارش سفره عقد را دارید پیشنهاد ما به شما تماس با تشریفات منزا است. آنه به شما نه تنها در انتخاب سفره عقد بلکه مکان برگزاری، تزئینات و .. نیز بهترین پیشنهاد ها را خواهند داد.

چیدمان سفره عقد و وسایل مورد نیاز آن

برای چیدمان سفره عقد ابتدا باید وسایل آن را خریداری کنید. بنابراین دراین بخش به معرفی لیستی از وسایل مورد نیاز سفره عقد خواهیم پرداخت.

نکته: اجزای سفره عقد هر یک معنی خاصی دارند و هیچ چیز اضافه و بدون معنی دراین سفره قرار نخواهد گرفت.

کاسه نبات و شیرینی

نبات اعلا نماد آرزوی شیرین پیوند عروسی است. همچنین شیرینی برای ایجاد خوشبختی استفاده می شود. بر رو سفره عقد می توانید از هر دو مدل شیرینی های تر و خشک استفاده کنید. شیرینی نیز بین مهمانان بعد از اجرای خطبه پخش خواهد شد.

فندق، گردو و بادام

ظرفی پر از فندق گردو و بادوم برای سفره عقد لازم است. ظرف مورد نظر نشان دهنده قدرت، توانمندی، گسترده بودن سفره خوراک عروس و داماد است. همچنین گردو عمر طولانی دارد که بر سر سفره عقد نشان دهنده افزابش طول عمر عروس و داماد عزیز است.

نان پنیر و سبزی

ظرف نان پنیر و سبزی  بر سر سفره عقد به نشانه برکت خداوند قرار می گیرد. پنیر نیز برای وسعت روزی و سپید بختی مناسب است. همچنین سبزی نشانه سلامتی و خرمی می باشد. در نهایت نان پنیرسبزی را درمیان مهمان ها پخش می کنند. بنابراین می توانید نان پنیرسبزی را به شکل لقمه ای در بیاورید.

آینه و شمعدان

آینه و شمعدان یکی از اجزا مهم سفره عقد است. در صدر سفره عقد آینه و شمعدان قرار می گیرد. آینه نشانه روشنی زندگانی است و عروس و داماد با نگاه کردن به آینه دل هایشان نسبت به هم مانند آینه صاف و زلاال می شود. همچنین در دو طرف آینه شمعدان ها قرار می گیرند شمع نیز نشانه آرزوی روشنایی و گرمای پیوند عروس و داماد است.

سینی هفت دانه

سینی هفت دانه برای دور کردن شیطان استفاده می شود. برای درست کردن سینی هفت دانه باید از هفت دانه ادویه استفاده کرد. نام دیگر این سینی سینی عطل و باطل است.

لیستی از هفت دانه مهم برای سینی دوری شیطان:

خشخاش، برنج، سبزی خشک، نمک، چای، رازیانه و کندر

نقل و سکه

امروزه بر روی سفره عقد از ترکیب نقل و سکه استفاده می کنند. برای تزئین نقل و سکه می توان از ربان استفاده کرد نقل نشانه شیرین کامی و سکه های طلایی نشانه مبارک باد است.

قران مجید

قران مجید مهم است که نشان دهنده عقیده و ایمان عروس و داماد است.جای قران در سفره عقد جلوی آینه وبالای جانماز است.

تخم مرغ

تخم مرغ به نیت پنج تن 5 عدد با هدف ادامه نسل زن ومرد و بچه دار شدن آن ها قرار می گیرد.

گل طبیعی

سبد یا سبد هایی از گل های طبیعی بر روی سفره عقد قرار می گیرد. گل نشانه طراوت و زیبایی پیوند ازدواج است. همچنین برای تزئین دیگراجزای سفره عقد می توان از گل های طبیعی استفاده کرد.

جا حلقه ای

حلقه ها را درون جا حلقه ای قرار داده و بر سر سفره عقد در نزدیکی عروس و داماد قرار می دهند. عروس و داماد پس ازعقد حلقه ها را به انگشت هم انداخته و به یک دیگر متعهد می شوند. درواقع مراسم حلقه دست کردن عروس و داماد یکی از مراسم هم جشن عقد نیز به حساب می آید.

جا نماز

جا نماز جلوی آینه قرار می گیرد و نشان دهنده پای بندی به اصول دین اسلام است. جنسجا نماز می تواند ترمه یا مخمل سفید باشد.

کله قند

کله قند در هنگام خوانده شدن خطبه عقد بر سر عروس و داماد بالای توری حریر مستطیل شکل سابیده می شود. باید فردی خوش نیت که آرزوی خوشبختی عروس و داماد را دارد این کله قند ها را بر سر عروس و داماد بسابد.

گلاب

برای معطر کردن فضا استفاده می شود.

عسل

عسل بسیار مهم است به نشانه شیرینکامی در زندگی از آن استفاده می شود. عروس و داماد بعد از عقد عسل را در دهان هم دیگر قرار می دهند.

آب

آب  نشان دهنده خلوص نیت، پاکی و صداقت در زندگی است. بنابراین یک کاسه آب بر روی سفره عقد قرار خواهد گرفت.

هدف ما ایجاد راه‌حل‌هایی است که موانعی را که افراد را از انجام بهترین کارشان باز می‌دارد، از بین ببرد.