تشریفات مجالس مُنزا | تشریفات عروسی

آداب و رسوم خرید طلا برای عروس

خرید طلا برای عروس

خرید طلا برای عروس یکی از رسم های مشترک ازدواج بین خانواده های آقا داماد و عروس خانم در همه جای کشور است. خانواده عروس نسبت به داماد طلای کمتری را باید برای آقای داماد خریداری کنند. بنابراین بیشترین طلا را آقا  داماد برای عروس خانم تهیه می کند. اگر به تازگی ازدواج کرده اید و قصد خرید طلا برای عروس خانم را دارید در ادامه این مطلب با معرفی آداب و رسوم خرید طلای برای عروس خانم همراه ما باشید.

چرا زیورآلات را از طلا می سازند؟

 طلا در بین سایر فلزات برتری دارد و بسیار زیبا است.بنابراین مورد توجه انسان ها قرار می گیرد. برای ساخت زیورآلات شیک و چشم نواز از طلا استفاده می شود. مقاومت طلا در برابر زنگ زدن و خوردگی بسیار بالا است. طلا یک فلز گران بها است که با گذشت زمان بسیار با ارزش تر خواهد شد. زیورآلات عروس خانم را نیز طلا در نظر میگیرند چرا که فلزی با ارزش، زیبا، انعطاف پذیر و هدیه ای مناسب برای عروس خانم به حساب می آید. همانطور که می دانید از زمان خواستگاری تا ازدواج مراسم های مختلفی وجود دارد که عروس و داماد باید آن ها را برگزار کنند. در هر کدام از این مراسم ها هدیه های مربوط به عروس خانم یا آقا داماد را طلا در نظر می گیرند. در ادامه بیشتر درباره آداب رسوم خرید طلا صحبت خواهیم کرد.

 

آداب و رسوم خرید طلا برای عروس

 خرید طلا برای مراسم بله برون

بعد از آشنایی دو خانواده و رضایت آن ها برای ازدواج دو طرف بزرگتر های فامیل را از این وصلت با خبر خواهند کرد. برای اطلاع دادن به بزرگتر های فامیل یک میهمانی به عنوان مراسم بله برون برگزار خواهد شد. بله برون مراسمی است برای اطلاع پیدا کردن بزرگترها از ازدواج عروس و داماد و تعیین موارد مهمی مثل: تعداد سکه، جهاز و تاریخ عقد می باشد. بعد از برگزاری این جشن و به توافق رسیدن هر دو خانواده، خانواده داماد باید هدایای خود را به عروس خانم بدهد. هدایای عروس شامل: حلقه نشان، چادر، قران، پارچه لباس نامزدی، کله قند، دفتر بله برون،  دسته گل، شیرینی و ..  می شود. بنابراین یکی از هدایای مهم و ارزشمند مراسم بله برون انگشتر نشان طلا نیز می باشد. انگشتر نشان بیان کننده تعهد بین دو نفر و آغاز یک فصل نو از زندگی است.

 

خرید طلا برای عروس

مراسم عقد و آداب رسوم خرید طلا

در جشن بله برون تاریخ مراسم عقد مشخص می شود. برگزاری جشن عقد و هزینه های آن به عهده پدر عروس خانم است. همچنین برای برگزاری مراسم عقد باید از قبل عروس و داماد حلقه های ازدواج خود را خریداری کنند. بیشتر عروس داماد ها حلقه های ست را ترجیح می دهند. در صورت تمایل خانواده های عروس و داماد هم می توانند آن را در خرید حلقه عروس و داماد همراهی کنند. خرید حلقه عروس به عهده داماد و خرید حلقه داماد به عهده عروس نیز می باشد. در کنار خرید حلقه ازدواج و برگزاری جشن عقد خانواده ها باید برای عروس و داماد هدیه هایی را آماده کنند. اولین هدیه هنگام جاری شدن عقد است که خانواده داماد به عنوان زیر لفظی به عروس خانم طلا هدیه می  دهند. زیر لفظی می تواند شامل سرویس طلا، انگشتر یا گردنبند طلا، النگو طلا، نیم ست طلا باشد. 

 

خرید طلا برای عروس

خرید طلا در دوران عقد عروس و داماد

از زمانی که جشن بله برون برگزار می شود عروس و داماد نامزد یکدیگر هستند. مدت زمانی که بین دوران نامزدی تا برگزاری جشن عقد طول می کشد عروس هدایای مختلفی نسبت به مناسبت های مختلف دریافت از آقا داماد دریافت می کند. اگر بخواهید هدیه ارزشمندی به عروس خانم بدهید بهترین گزینه برای شما خرید طلا است. بیشتر برای مناسبت هایی مانند: عید قربان، عید غدیر، عید نوروز، چهارشنبه سوری، روز زن، روز تولد برای عروس خانم طلا هدیه می گیرند.

 

خرید طلا برای عروس

شاد باش در مراسم عقد

هدیه دادن در مراسم عقد بعد از جاری شدن خطبه ابتدا توسط خانواده داماد شروع می شود. سپس نوبت به خانواده عروس بستگان و فامیل های نزدیک دوطرف می رسد. افرادی که به جشن عقد دعوت می شوند معمولا هدایایی مانند: سکه طلا (نیم سکه طلا، ربع سکه طلا، سکه بهار آزادی) هدیه می کنند.

طلاهایی که باید قبل از برگزاری عروسی خریده شود

قبل از برگزاری عروسی باید برای عروس طلاهایی را خریداری کنید. آخرین مرحله خرید طلا بعد از دوران نامزدی و عقد خرید سرویس طلای عروس است.  سرویس طلای عروس شامل: دستبند، گوشواره، گردنبند نیز می باشد. همچنین می توانید با نظر خواهی از عروس و خانواده او به جای سرویس طلا برای او نیم ست طلا خریداری کنید. نیم ست طلا شامل: گردنبند و گوشواره نیز می باشد. البته ممکن است نسبت به آداب رسوم هر شهری تا حدودی هدایای طلای عروس خانم متفاوت باشد.

 

نکات مهمی که باید درباره خرید سرویس طلا بدانید

سرویس طلا در دو حالت زرد و سفید درطرح های متنوع در بازار وجود دارد. امروزه بیشتر عروس خانم ها از خرید سرویس طلای سفید استقبال می کنند. باید بدانید که طلای زرد و سفید هر دو دارای یک ارزش هستند و سفید بودن طلا دلیل به ارزان تر بودن آن ندارد. با توجه به این مسئله که خرید سرویس طلا بسیار مهم است دراین بخش از مقاله به معرفی نکات مهم و کاربردی برای خرید سرویس طلا اشاره خواهیم کرد.

نکات کاربردی و مهم در خرید سرویس طلا:

 1. نیم ست طلای عروس شامل: گوشواره، گردنبند می شود.
 2. اجباری در بردن همراه برای خرید طلای عروس نیست.
 3. بهترین عیار برای خرید طلای عروس طلای 18 عیار است .
 4. توجه به ر نگ پوست در هنگام خرید سرویس طلا بسیار مهم است.
 5. دانستن سایز دقیق مچ دست و انتخاب النگو یا دستبند مناسب با سایز دست
 6. احتمال پیش آمدن اختلاف نظر در بردن همراه برای خرید طلا وجود دارد.
 7. سرویس طلای عروس شامل: گردنبند، یک جفت گوشواره، انگشتر نیز می شود.
 8. به قفل دستبند ها بسیار دقت کنید  قفل باید سالم و محکم باشد تا از دست شما رها نشود.
 9. سعی کنید نسبت به بودجه ای که دارید خرید طلا را انجام دهید تا با مشکل رو به رو نشوید.
 10. جدیدترین مدل ها را خریداری کنید تا برای مدتی جلوه خود را حفظ کنند و نیاز به تعویض نداشته باشند.
 11. سایز دستبند باید کاملا مناسب و اندازه مچ دست باشد. گشاد یا تنگ بودن دستبند شما را آزرده خاطر خواهد کرد.
 12. توجه به فرم صورت برای انتخاب سرویس طلا اهمیت دارد بنابراین اگر گوش های کوچکی دارید گوشواره های کوچک مناسب شما هستند.

 

انتخاب طلا با توجه به رنگ پوست

توجه به رنگ پوست عروس خانم در خرید سرویس طلا مهم است. اگر پوست بدن شما گندمی است باید بدانید که رنگ طلای زرد و قرمز مناسب شما خواهد بود. اما اگر پوست سفیدی  دارید طلای سفید برای شما بسیار زیبا تر خواهد بود. طلای سفید بر روی پوست درخشان  وشفاف بسیار شیک تر به نظر خواهد  آمد. البته هیچ گونه باید و نباید در خرید سرویس طلا وجود ندارد و شما نسبت به سلیقه خود می توانید بهترین ها را انتخاب کنید.

 

اهمیت گرفتن فاکتور از طلا فروشی

تشخیص عیار طلا امری بسیار دشوار است. بنابراین یک سری اطلاعات مانند: شماره و اطلاعاتی که روی طلا حک می شوند می توانند نشان دهنده عیار آن باشند. بنابراین بسیار مهم است که درهنگام خرید طلا فروشنده به شما فاکتور بدهد و میزان عیار طلا را مشخص کند. فاکتور طلا نشان دهنده اعتبار به طلا از سمت فروشنده نیز می باشد.

طلای ایرانی بخرم یا خارجی؟

یکی از دغدغه های عروس خانم ها این است که طلای ایرانی بخرند یا خارجی؟ اگر در زمان خرید بر سر کشور سازنده شک دارید  بهتر است از بحث ایرانی و خارجی خارج شده و طلای خود را از یزد خریداری کنید. شاید برای شما جالب باشد اما طلای یزد در مقایسه با زیو رآلات کشورهای ایتالیا و هند بسیارخاص و پر طرفدار است. طلای یزد در بیشتر مواقع با مروارید های خاویاری تزئین می شود و طرفدادران خارجی بسیاری دارد.

 

آشنایی با سرویس طلای رز گلد

تاکنون درباره سرویس طلا با رنگ های زرد و سفید صحبت کرده ایم. اما باید بدانید که عروس خانم یک حق انتخاب دیگر هم برای خرید طلا دارند. طلایی با عیار کم تر از 18 و با رنگ صورتی که به آن طلای رز گلد گفته می شود. طلای رز گلد یک آلیاژ از ترکیب طلای سفید و زرد است. جالب است بدانید که استحکام طلای رز گلد بسیار بیشتر از طلای زرد است بنابراین طول عمر بیشتری هم دارد.

 

پیام بگذارید

هدف ما ایجاد راه‌حل‌هایی است که موانعی را که افراد را از انجام بهترین کارشان باز می‌دارد، از بین ببرد.