تشریفات مجالس مُنزا | تشریفات عروسی

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

آداب و رسوم ازدواج

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف متفاوت است به گونه ای که در هر کشوری وابسته به فرهنگ و رسوم بومی، رسم و رسوم و آداب ازدواج را به جا می‌آورند. ازدواج و شرایط آسان‌تر و برخی دیگر سخت و دشوارتر می‌باشد. حتی در کشور ما نیز برخی رسم و رسوم های بسیار عجیب در اقوام مختلف وجود دارد که از شنیدن آن‌ها حیرت زده می‌شوید.

همانطور که میدانید مراسم‌های ازدواج از بله برون و خواستگاری گرفته تا عقد و عروسی هر یک شبی بیادماندنی برای عروس و داماد و خاطرات شروع پیوندشان می‌باشد که قطعاً دوست دارند شب عروسی خود را در کنار عزیزان، دوستان و آشنایان خود، یک شب بیادماندنی با خاطرات بسیار زیبا باشد. در ادامه به مطالعه انواع آداب و رسوم ازدواج کشورهای مختلف میپردازیم، با تشریفات عروسی مُنزا همراه باشید.

آداب و رسوم عروسی
آداب و رسوم ازدواج

آداب و رسوم ازدواج در ترکیه

از آداب و رسوم ازدواج در ترکیه این است که عروس قبل از آنکه از خانه پدر خارج شود، پدر عروس برای دخترش دعای خیر و برکت میکند و کمربند قرمز را به دور کمر او میبندد، اگر عروس پدر نداشت این کار توسط برادر، عمو و یا دایی عروس انجام میگردد. از دیگر رسوم ازدواج در این کشور این است که دوستان عروس، نام خود را زیر کفش عروس مینویسند و بعد از پایان مراسم، کفش عروس را در می آورند.

اگر نام هر کدام از آنها پاک شده باشد بدین معنی است که آن دختر به زودی ازدواج میکند. از رسوم دیگر این کشور میتوان به فامیلی عروس و داماد اشاره نمود که بعد از ازدواج، زن با نام فامیلی شوهرش صدا زده میشود و در محافل قانونی و رسمی او را با نام خانوادگی شوهرش میشناسند.

آداب و رسوم ازدواج در ترکیه
آداب و رسوم ازدواج در ترکیه

آداب و رسوم ازدواج در مکزیک

یکی از عجیب ترین آداب و رسوم در مکزیک این است که گردن عروس و داماد خود را هنگام عقد با یک ربان سفید رنگ، میبندند تا نشانه ای از اتحاد آنها باشد. عدد 13 در بسیاری از فرهنگ ها یک عدد شوم و نحس است ولی دامادهای مکزیکی برای حمایت از تازه عروس خود به آنها 13 سکه طلا هدیه میدهند.

یکی دیگر از رسوم های این کشور این است که مهمان ها در جشن عروسی شاباش میدهند که به دلار معروف است. هنگامی که مراسم رسمی در کلیسا پایان یافت، مهمانان داماد را بر روی دست خود بلند میکنند و روی دست میچرخانند.

آداب و رسوم ازدواج در مکزیک
آداب و رسوم ازدواج در مکزیک

در چین

از آداب و رسوم ازدواج در چین میتوان به گریه کردن عروس هنگام ترک خانواده اشاره نمود. که در این رسم باید عروس گریه کند تا نشان دهد که نمیخواهد خانواده خود را ترک کند. یکی از عجیب ترین رسوم در این کشور این است که همیشه مراسم های عقد در کشور چین در نیم ساعت ها برگزار میگردد به عنوان مثال: 13:30 یا 12:30 و غیره. زیرا چینی ها معتقد هستند که ازدواج موجب ارتقا زندگی میگردد. در روز عروسی، زن های فامیل به عروس زیورآلات طلایی هدیه میدهند.

آداب و رسوم ازدواج در چین
آداب و رسوم ازدواج در چین

آداب و رسوم ازدواج در ژاپن

در آداب و رسوم ازدواج در ژاپن میتوان به حضور دوستان و فامیل درجه یک در مراسم عقد اشاره نمود. در جشن عروسی نیز عروس لباس کیمونو پوشیده و هدیه هایی را به مهمانان جهت یادبود میدهد. همچنین در مراسم عروسی یکی از خویشاوندان برای مهمان ها سخنرانی میکند.

آداب و رسوم ازدواج در ژاپن
آداب و رسوم ازدواج در ژاپن

در آلمان

از آداب و رسوم ازدواج در آلمان این است که قبل از مراسم عروسی، خویشاوندان عروس و داماد ظروفی را میشکنند و عروس و داماد باید آنها را جمع کنند، این رسم بدین منظور است که دختر و پسر باید خود را با مشکلات زندگی خودشان آماده کنند. از رسوم عجیب ازدواج در المان این است که دوستان عروس و یا داماد، عروس را میدزدند و داماد باید او را پیدا کند و برای حضور در مراسم جشن ازدواج، با خود همراه سازد.

آداب و رسوم ازدواج در آلمان
آداب و رسوم ازدواج در آلمان

 در عربستان

آداب و رسوم ازدواج در عربستان این است که عروس و داماد قبل از آنکه زندگی مشترک خود را آغاز کنند، باید لباس های قدیمی خود را دور بریزند و لباس های جدید بخرند. این بدین معناست که باید گذشته را با هر خوبی و بدی به فراموشی بسپارید. ازدواج در عربستان سعودی به صورت سنتی بوده و به ندرت پیش می آید که دختر و پسر قبل از ازدواج با یکدیگر ارتباط داشته باشند.

مراسم هایی که در کشورهای عربی مشاهده میشود، بسیار پرزرق و برق و پرهزینه بوده. از دیگر رسوم بسیار گران قیمت در این کشور میتوان به کمربند طلایی اشاره نمود که خانواده داماد به عروس میدهند.

آداب و رسوم ازدواج در عربستان
آداب و رسوم ازدواج در عربستان

در مالزی

در مالزی آداب و رسوم ازدواج شامل نامزدی، عقد، حنابندان و عروسی میباشد. در مراسم نامزدی در مالزی تعهداتی با داماد بسته میشود که در صورت پایبند نبودن باید جریمه نقدی را پرداخت نمایند. در این مراسم میتوانید سینی های هدیه هم از طرف خانواده عروس به خانواده داماد و هم بالعکس را مشاهده نمایید.

در کشور مالزی حلقه ازدواج را خاله و یا خواهر داماد، به عروس تقدیم میکند و هدیه های عروس شامل لباس، کیف و کفش و حلقه ازدواج میباشد و تمامی سینی هایی که به هنوان هدیه داده میشود، عددی فرد است.

سند ازدواج نیز به گونه ای صادر میگردد که خطبه عقد را باید پدر عروس، در حضور چند مقام مذهبی بخواند و دو شاهد برای امضا حضور داشته باشند. مراسم های حنابندان در این کشور به صورت سه شب در زمان های خاص برگزار شده و میتوانید یکی از مراسم های حنابندان را قبل از مراسم عقد مشاهده نمایید.

آداب و رسوم ازدواج در مالزی
آداب و رسوم ازدواج در مالزی

آداب و رسوم عروسی در هند

مراسم های هندی یکی از پرجمعیت ترین و شلوغ ترین مراسم ها میباشند که این کشور دارای آداب و رسوم عروسی بسیار زیبا در عین حال عجیب هستند. عروس و ساقدوش ها در مراسم عروسی هندی، ساری به تن دارند. داماد و ساقدوش ها نیز شروانی میپوشند، میتوانیم بگوییم شروانی لباسی کت مانند و بلند است که با شلوار مناسب خود ست میشود. عموما داماد کلاهی هم به صورت عمامه بر سر دارد.

استفاده از خمیر زردچوبه یا همان هالدی هم خاصیت شفابخشی و هم پاک کنندگی دارد و در مراسم عروسی برای رهایی عروس و داماد از آلودگی ها از خمیر زردچوبه استفاده میکنند. اعضای خانواده عروس و داماد نیز به نوبت خمیر زردچوبه را هم بر روی سر و هم بر روی صورت عروس و داماد میزنند و برای آنها آرزوی خیر و برکت و خوشبختی میکنند.

آداب و رسوم عروسی در هند
آداب و رسوم عروسی در هند

کلام آخر

هر کشوری بسته به فرهنگ و رسومی که دارد مراسم عروسی خود را برگزار میکند. در کشور ما ایران نیز رسوم بسیار زیبا و ماندگاری هستند که هر شهر و روستایی آن را اجرا میکند و یک روز بیادماندنی را برای عروس و داماد رقم میزند. امیدوارم مقاله برایتان مفید بوده باشد. تشریفات عروسی منزا آماده خدمت به یکا یک شما عزیزان جهت بیادماندنی کردن مراسم های شما میباشد که میتوانید با خاطری آسوده تمامی مراسم های بیادماندنی خود را به ما بسپارید.

پیام بگذارید

هدف ما ایجاد راه‌حل‌هایی است که موانعی را که افراد را از انجام بهترین کارشان باز می‌دارد، از بین ببرد.