تشریفات مجالس مُنزا | تشریفات عروسی

تفاوت مراسم بله برون و نامزدی

تفاوت مراسم بله برون و نامزدی

مراسم بله برون و نامزدی در فرهنگ های مختلف، به دو مناسبت متفاوت اشاره میکند. این مراسم ها در هر شهری متفاوت بوده و بستگی به فرهنگ هر شهری انجام میگیرد، به طور کلی چیزهای مشترکی را میتوانید در بین قوم های ایرانی مشاهده نمایید. مراسم ازدواج در ایران با خواستگاری آغاز میگردد، بله برون، آزمایش، نامزدی، عقد مراحل بعدی آن میباشد. درادامه به توضیح یکایک تفاوت مراسم بله برون و نامزدی میپردازیم با تشریفات عروسی منزا همراه باشید.

فرق بین مراسم بله برون و نامزدی
فرق بین مراسم بله برون و نامزدی

مراسم بله برون چیست؟

قبل از آنکه به مراسم بله برون بپردازیم باید بگوییم که بعد از جلسات خواستگاری و تفاهم رسیدن دختر و پسر و آشنایی دو خانواده با یکدیگر برگزار میگردد، نوبت به مراسم بله برون میرسد. این مراسم یکی از پر استرس ترین مراسم ها برای هر دختر و پسر میباشد زیرا قصد دارند تمام سال های باقی از عمر خود را با یکدیگر تقسیم کنند. در مراسم بله برون به جهت گرفتن بله رسمی از عروس و آشنایی بیشتر بزرگترهای فامیل انجام میگیرد. این مراسم بدون گل و شیرینی معنایی ندارد  و عموما پس از پذیرایی کیک و یا شیرنی، توسط یکی از بزرگان خانواده دختر که به آن ریش سفید مجلس میگویند، کله قند شکسته میشود. در مراسم بله برون خانواده پسر برای دختر هدایایی را در نظر میگیرند و این هدایا را داخل جعبه ها و تزیینات بسیار زیبا قرار میدهند و به عروس اهدا میکنند.

مراسم بله برون و نامزدی
مراسم بله برون و نامزدی

مراسم نامزدی چیست؟

مراسم نامزدی و مراسم بله برون با یکدیگر متفاوت هستند. اما برخی از افراد ترجیح میدهند تا این دو مراسم را به صورت همزمان برگزار نمایند. بدین صورت که هر دو مراسم در یک شب برگزار میشود و صیغه گفته شده از شب بله برون تا روز عقد اعتبار دارد. ممکن است که یک روز توافقات مربوط به بله برون انجام شده و در همان شب سالنی تدارک دیده شود و صیغه محرمیت خوانده شود. برخی از افراد ترجیح میدهند تا خطبه عقد در مراسم نامزدی خوانده شود.

نامزدی و بله برون
نامزدی و بله برون

فرق بله برون با نامزدی

در توضیحات بالا سعی کردیم شما را با مراسم بله برون و نامزدی بیشتر آشنا کنیم. تفاوت این دو مراسم دارای نکات ریزی هستند که در ادامه به یکایک آنها میپردازیم.

تعداد مهمانان در مراسم بله برون و نامزدی متفاوت است. مهمان هایی که در مراسم بله برون دعوت میشوند شامل بزرگان فامیل اعم از عمو، عمه، خاله، دایی  و درجه1 های عروس و داماد حضور خواهند داشت.

مکان برگزاری مراسم بله برون و نامزدی

با توجه به رسوم عروس و داماد، مکان برگزاری مراسم بله برون و نامزدی هم میتواند در خانه و هم میتواند در تالار و یا باغ برگزار گردد. امروزه به دبیل سختی پذیرایی و کوچک بودن فضای خانه ها از سالن‌های لاکچری برای مراسم ها استفاده میگردد. اما اصولا افراد مراسم بله برون خود را در خانه برگزار میکنند.

فرق مراسم بله برون و نامزدی در نوع پذیرایی

نوع پذیرایی مراسم های بله برون و نامزدی متفاوت است به گونه ای که، در مراسم بله برون خانواده عروس بسته به صلاحدید خود، مهمانان را برای شام دعوت میکند و داماد میتواند برای جشن بله برون کیک نیز سفارش دهد. اما برای مراسم نامزدی صرف شام یکی از رسوم جشن بوده و برای پذیرایی میتوانید از کیک و یا شیرینی نیز استفاده نمایید.

نکات مهم 

  • از نکات مهمی که مربوط به مراسم بله برون و نامزدی است میتوان به کادوهای اهدایی اشاره نمود. اصولا در بله برون خانواده داماد کادوهایی از جمله چادر سفید، کله قند، پارچه یا مانتو مجلسی، کیف، کفش و انگشتر را به عروس تقدیم میکنند. هم چنین در مراسم نامزدی سکه، طلا، پول نیز به طرفین هدیه داده میشود.
  • باید بگوییم برخی از افراد ترجیح میدهند تا مراسم بله برون و نامزدی خود را در یک روز برگزار نمایند. بدین صورت که پس از صحبت بزرگترها، انگشتری از سمت خاتواده داماد به عروس اهدا میشود که با حلقه ازدواج کاملا متفاوت است. دادن حلقه پس از صیغه محرمیت صورت میگیرد.
  • برگزاری مراسم نامزدی به عهده خانواده دختر میباشد، اما تدارکاتی از جمله سبد گل، کیک توسط خانواده داماد است.

مراسم بله برون و نامزدی با تشریفات عروسی منزا

در مراسم بله برون و نامزدی به دلیل مشغله های فکری که برای عروس و دامادها پیش می آید، میتوانید مدیریت مراسم های خود را صفر تا صد از انتخاب محیط تا چیدمان، غذا و غیره را به تیم مجموعه تشریفات عروسی منزا بسپارید تا تیم ما بتواند بهترین خدمات را بسته به سلیقه شما عزیزان، به شما ارائه دهد. جهت مشاوره و راهنمایی میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

پیام بگذارید

هدف ما ایجاد راه‌حل‌هایی است که موانعی را که افراد را از انجام بهترین کارشان باز می‌دارد، از بین ببرد.