تشریفات مجالس مُنزا | تشریفات عروسی

همه چیز درباره سفره عقد

سفره عقد

سفره عقد یکی از مراسم های مهم ایرانیان میباشد که عروس و داماد مقابل آن نشسته و عاقد خطبه عقد را جاری میسازد و در پایان خطبه با یکدیگر پیوند زناشویی را میبندند. این رسم از گذشته تا به امروز در کشور ایران برقرار بوده و ایرانیان بر این باورند که پهن کردن سفره عقد شگون داشته و خوشبختی، برکت، ثبات ازدواج را برای زوجین به همراه دارد. در ادامه به بررسی همه چیز درباره سفره عقد خواهیم پرداخت.

امروزه سفره عقد را میتوانید با انواع گل آرایی و شمع آرایی و سایر تزیینات دیگر انجام دهید، حتی میتوانید این کار را به تشریفات عروسی منزا بسپارید تا تمامی خدمات شما را صفر تا صد، مطابق سلایق عروس و داماد انجام دهند. در ادامه شما را با سفره عقد ایرانی بیشتر آشنا میکنیم.

سفره عقد

هر آنچه باید در سفره عقد قرار دهیم

آینه و شمعدان سفره عقد

آینه و شمعدان هر دو نمادهایی هستند که توجه زیادی در مراسم عروسی دارند. آینه به عنوان نمادی از “حقیقت” و “شفافیت” در این مراسم استفاده می‌گردد. با قرار دادن آینه در سفره عقد، زوج جدید برای همیشه در زندگی با یکدیگر روراست باشند.

همچنین، شمعدان نیز به عنوان نمادی از “نور” و “حرارت” در این مراسم استفاده می‌شود. با قرار دادن شمعدان در سفره عقد، زوج جدید به همراه نور و حرارت عشق خود را به یاد خواهند داشت و همچنین به همدیگر قول می‌دهند که همیشه با هم سعی خواهند کرد که روزگارشان را با حرارت و نور عشق پر کنند.

امروزه آینه و شمعدان در بازار، در طرح های سنتی و لوکس قابل مشاهده است و دارای جنس های طلاف نقره، کریستال، چینی، برنز، چوب وجود دارد. همچنین شمع ها به دو نوع برقی و غیر برقی، به صورت تک شعله و حتی چند شعله میباشند که عروس و داماد بسته به سلیقه خود آن را انتخاب میکنند.

آینه و شمعدان سفره عقد
آینه و شمعدان سفره عقد

نقل و شاخه نبات در سفره عقد

نقل و شاخه نبات در سفره عقد به معنای دوستی، صلح و آرامش می‌باشد. این عادت در بسیاری از کشورها و فرهنگ‌ها رایج است و به عنوان یک علامت از همبستگی و اتحاد بین دو یا چند شخص استفاده می‌شود.

در بعضی از فرهنگ‌ها، نقل و شاخه نبات به جای عروسک، گل و غیره به عنوان هدیه‌ای متداول در جشن‌های تولد، تشکر، عید استفاده می‌شود.

به طور خلاصه، نقل و شاخه نبات در سفره عقد نماد همبستگی، صلح و آرامش است که در بسیاری از فرهنگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نقل و نبات در سفره عقد
نقل و نبات در سفره عقد

قرآن کریم و جانماز

قرآن کریم و جانماز در سفره عقد به عنوان نماد احترام و تعظیم به دین اسلام استفاده می‌شود. این عادت در بسیاری از فرهنگ‌ها و کشورها رایج است و به عنوان یک علامت از اهمیت دین در زندگی افراد استفاده می‌شود.

در بسیاری از مراسم عروسی در فرهنگ اسلامی، قرآن کریم و جانماز در سفره عقد قرار می‌گیرد. این نمادها نشان دهندهٔ پایبندی عروس و داماد به اعتقادات دینی و نشان دهندهٔ حرمت و احترام به قرآن مجید می‌باشد.

نان، پنیر و سبزی در سفره عقد

نان، پنیر وسبزی در سفره عقد به عنوان نماد افزایش روزی و خوشبختی در زندگی جدید عروس و داماد قرار می‌گیرند. در بسیاری از فرهنگ‌ها، نان به عنوان نماد خوابیدن، پنیر به عنوان نماد ثروت و سبزی به عنوان نماد خوشبختی در زندگی استفاده می‌شوند.

به طور کلی، نان و پنیر و سبزی در سفره عقد برای نشان دادن اینکه عروس و داماد به توانایی تأمین روزی و خوشبختی در زندگی خود اعتماد دارند، قرار می‌گیرند. همچنین، این مواد غذایی به عنوان نماد شادکامی و آغاز یک زندگی جدید با امید به آینده نیز محسوب می‌شوند.

لازم به ذکر است که علاوه بر نان و پنیر و سبزی، در بسیاری از فرهنگ‌ها ممکن است از دیگر مواد غذایی و نوشیدنی‌ها نیز در سفره عقد استفاده شود، اما هدف نمادین آن ها نیز بیشتر به ارتباط با روزی و خوشبختی زندگی جدید عروس و داماد مرتبط است.

نان، پنیر و سبزی در سفره عقد
نان، پنیر و سبزی در سفره عقد

عسل در سفره عقد

قرار دادن عسل در سفره عقد در فرهنگ ایرانی مربوط به آداب و رسوم عروسی است. در این رسم، عسل به عنوان نمادی از شیرینی زندگی به عنوان یکی از خوراکی های اصلی در جشن عروسی قرار میگیرد. عسل به عنوان یکی از نمادهای خالصیت و شیرینی در این مناسبت مورد استفاده قرار میگیرد. این رسم همچنین نشان دهنده تلاش برای شادی و خوشبختی در زندگی مشترک جدید است.

عسل در سفره عقد
عسل در سفره عقد

تخم مرغ

گذاشتن تخم مرغ در سفره عقد یکی از رسوم و آداب قدیمی در جشن عروسی مردم ایران است. در این رسم، تخم مرغ به عنوان نمادی از جمله نمادهایی از خوشبختی در زندگی مشترک استفاده میگردد. در فرهنگ ایرانی، تخم مرغ به عنوان یکی از مواد غذایی پرانرژی و باارزش محسوب میگردد و به عنوان مواد خوراکی در جشن عروسی به کار میرود. در کل این رسم نشان دهنده شادی، خوشبختی و خواسته‌های خوب در زندگی مشترک جدید است.

فندق، گردو و بادام در سفره عقد

فندق، گردو و بادام نیز به عنوان یکی از خوراکی‌های سنتی در سفره عقد مورد استفاده قرار می‌گیرند. در فرهنگ ایرانی، این میوه‌های خشک از جمله گردو به عنوان نمادی از ثبات، پایداری و طول عمر در زندگی مشترک جدید شناخته می‌شود. همچنین، این میوه‌ها به دلیل حاوی پروتئین، ویتامین و مواد معدنی مفید برای سلامتی انسان هستند و به عنوان خوراکی محبوب در مناسبات مختلف، از جمله جشن عروسی، به کار می‌روند. در کل، حضور این مواد غذایی در سفره عقد نشان دهندهٔ آرزوی برکت، تداوم نسل، پایداری و سلامتی در زندگی مشترک جدید است.

فندق و گردو در سفره عقد
فندق و گردو در سفره عقد

اسپند

اسپند در سفره عقد یکی از مهمترین عناصر سفره عقد در فرهنگ ایرانی به شمار می‌رود. در این رسم، که به تعبیری به عنوان “آتش زندگی” شناخته می‌شود، اسپند به عنوان نمادی از پاکی و خلوص در زندگی مشترک جدید قرار می‌گیرد. همچنین، برای ایرانیان، این گیاه به عنوان یکی از مواد خوراکی محبوب به شمار می‌رود و خواص بسیاری برای سلامتی انسان دارد. به طور کلی، حضور اسپند در سفره عقد نشان دهندهٔ آرزوی پاکی، خلوص و سلامتی، دور شدن چشم بد در زندگی مشترک جدید است.

جاحلقه ای در سفره عقد

جا حلقه ای در سفره عقد به عنوان نمادی از اتحاد و همبستگی در زندگی مشترک جدید قرار میگیرد، در واقع، جاحلقه ای نشان دهندهٔ حلقهٔ ازدواج است و بیانگر چرخهٔ زندگی است که از اعضای خانواده تشکیل شده است. همچنین، این عنصر با میل به همبستگی و رشد مشترک در زندگی مشترک جدید همراه است.

جاحلقه ای در سفره عقد
جاحلقه ای در سفره عقد

کله قند در سفره عقد

کله قند در سفره عقد و فرهنگ ایرانی استفاده میگردد. این شیرینی از آرد، شکر و روغن تهیه میگردد و به شکلی دایره ای باز و پرچین شده بر روی سفره قرار میگیرد. کله قند به عنوان نمادی از شادی و خوشبختی در جشن عروسی و به خصوص در سفرهٔ عقد قرار داده می‌شود. همچنین، این شیرینی به عنوان نمادی از برکت و ثروت در زندگی مشترک جدید نیز شناخته می‌شود. در واقع، حضور کله قند در سفره عقد نشان دهندهٔ آرزویی است برای زوج جوان که زندگی‌شان شیرین، پر برکت و خوشبختی باشد.

کله قند در سفره عقد
کله قند در سفره عقد

گل و شیرینی

گل و شیرینی در سفره عقد به عنوان نمادی از زیبایی، عطر و خوشبختی در جشن عروسی و سفره هقد قرار داده میشود. همچنین، حضور گل در سفرهٔ عقد، علاوه بر زیبایی دکوراسیون به عنوان نمادی از عشق و محبت نیز شناخته میگردد.

شیرینی نیز به عنوان نمادی از شادی و خوشبختی در سفرهٔ عقد قرار می‌گیرد. انواع مختلفی از شیرینی‌ها می‌توانند در این مراسم استفاده شوند. از جمله کله قند، پاستیل، شکلات و غیره. همچنین، حضور شیرینی در سفره عقد به عنوان نمادی از برکت و ثروت نیز شناخته می‌شود. در واقع، حضور گل و شیرینی در سفرهٔ عقد نشان دهندهٔ آرزویی است برای زوج جوان که زندگیشان پر از عشق، خوشبختی، شادی و برکت باشد.

گل و شیرینی در سفره عقد
گل و شیرینی در سفره عقد

سکه در سفره عقد

سکه در سفره عقد یکی از رسوم و آداب قدیمی در جشن عروسی مردم ایران است. در این رسم، تعدادی سکه در سفره عقد قرار داده میشود که به عنوان هدیه ای از سوی عروس و داماد به یکدیگر و همچنین به عنوان نمادی از ثروت و برکت در زندگی مشترک جدید شناخته میشود. هدف از این رسم، افزایش برکت، ثروت در زندگی مشترک عروس و داماد است. همچنین سکه به عنوان یکی از علائم پول و ثروت در فرهنگ ایرانی محسوب میگردد و به عنوان هدیه در مناسبت های مختلف بکار میرود.

میوه در سفره عقد

میوه جزء عناصر مهم سفرهٔ عقد در فرهنگ ایرانی است که به عنوان نمادی از پختگی و شیرینی در زندگی مشترک جدید قرار داده می‌شود. در واقع، حضور میوه در سفرهٔ عقد به منظور نشان دادن برکت، ثروت و خوشبختی در زندگی مشترک است.

معمولاً در سفرهٔ عقد، انواع مختلفی از میوه‌ها بسته به فصل قرار می‌گیرد، از جمله سیب، گلابی، هلو، آلو، خرما، انار و غیره. همچنین، برخی از میوه‌ها، مانند خرما، به عنوان نمادی از شیرینی و تغذیه در طول زندگی مشترک قرار می‌گیرند.

در کنار این میوه‌ها، عناصر دیگری مانند آجیل‌ها، شیرینی‌ها، نان، سس و غیره نیز در سفرهٔ عقد قرار می‌گیرند که همه با هدف نشان دادن ثروت، برکت و خوشبختی در زندگی مشترک جدید قرار می‌دهند.

میوه در سفره عقد
میوه در سفره عقد

نتیجه گیری

سفرهٔ عقد یکی از مراسم رسمی و پرطرفدار در فرهنگ ایرانی است در این مراسم، علاوه بر سفرهٔ عقد که حاوی میوه، آجیل و شیرینی‌های مختلف است، از جمله مراسم‌های دیگری مانند خواندن آیات قرآن، خوردن عسل و غیره نیز صورت می‌گیرد. بعضی از مراسم‌ها مانند خواندن آیات قرآن به منظور نشان دادن تعهد به دین و مذهب هستند. هدف اصلی این مراسم، اعلام انتخاب و تعهد به همسر است که همراه با مهمانی، خوشی و شادی است.

تمامی مواردی که در این مقاله به آن اشاره نمودیم بسته به سلیقه و فرهنگ عروس و داماد قابل تغییر است و افراد میتوانند این مراسم را یا با دیدگاه خود و یا با سلیقه و مدیریت تشریفات عروسی منزا انجام دهند. امیدوارم مقاله همه چیز درباره سفره عقد برایتان مفید بوده باشد.

پیام بگذارید

هدف ما ایجاد راه‌حل‌هایی است که موانعی را که افراد را از انجام بهترین کارشان باز می‌دارد، از بین ببرد.