تشریفات مجالس مُنزا | تشریفات عروسی

وسایل سفره عقد و نماد آن ها

وسایل سفره عقد

مهم ترین مسئله که باید در برگزاری جشن عقد به آن توجه کرد سفره عقد است. سفره عقد را با استفاده از وسایل مربوط به جشن عقد به بهترین شکل چیدمان می کنند. هر یک از اجزای سفره عقد معنی و مفهوم خاصی دارد. اگر جشن عقد شما نزدیک است و هنوز ایده ای برای چیدمان وسایل سفره عقد ندارید و دقیقا نمی دانید که چه وسایلی را باید تهیه کنید در ادامه این مطلب با معرفی اجزای سفره عقد همراه ما باشید.

 آشنایی با برگزاری جشن عقد در زرتشت

مراسم عقد زرتشتی در ایران زرتشتیان به نام “آخوندی” شناخته می‌شود. این مراسم در زمان عقد برگزار می‌شود و به طور کلی شامل چند مرحله می‌شود:

خواستگاری و قبولی: در این مرحله، خانواده پسر (یا خواستار) به خانواده دختر خود را معرفی می‌کنند و خواستگاری را اعلام می‌کنند. اگر خانواده دختر موافقت کنند، آنها این موافقت را به شکل رسمی اعلام می‌کنند.

موافقت و پذیرش: در این مرحله، طرفین و خانواده‌های آنها با هم موافقت می‌کنند و شرایط و قوانین عقد را تعیین می‌کنند. این شامل مواردی مانند میزان مهریه، شرایط زندگی مشترک و سایر جزئیات است.

مراسم عقد: این مراسم برگزار می‌شود که معمولاً در خانه‌ای انجام می‌شود و کشیش یا روحانی زرتشتی برای انجام مراسم حضور دارد. در این مراسم، مهریه و سایر شروط قرارداد عقدی میان دو طرف اجرا می‌شود و دعاهای مخصوصی از سوی کشیش انجام می‌شود.

مراسم پذیرایی و جشن: پس از اتمام مراسم عقد، معمولاً یک مراسم پذیرایی و جشن برگزار می‌شود که دو طرف و مهمانان شرکت می‌کنند. در این مراسم، غذاهای مختلف سرو می‌شود و مراسم با موسیقی و رقص ادامه پیدا می‌کند

وسایل سفره عقد و نماد آن ها

 

ملزومات سفره عقد و نماد آن ها

ابتدا به یک پارچه سفید زیبا برای سفره عقد احتیاج دارید. سپس باید وسایل مورد نیاز یک سفره عقد را تهیه کنید. از فردی منظم و با سلیقه که در چیدمان وسایل سفره عقد می تواند به خوبی عمل کند کمک بگیرید و وسایل سفره عقد را در جای مناسب خود قرار دهید. اگر نمی دانید که هر وسیله باید در کدام قسمت سفره قرار بگیرد جای نگرانی نیست چرا که در ادامه به طور کامل در این مورد توضیح خواهیم داد.

 • کاسه نبات و شیرینی

نبات اعلا نماد آرزوی شیرین پیوند عروسی است. همچنین شیرینی برای ایجاد خوشبختی استفاده می شود. بر روی سفره عقد می توانید از هر دو مدل شیرینی های تر و خشک استفاده کنید. شیرینی نیز بین مهمانان بعد از اجرای خطبه پخش خواهد شد.

 • فندق، گردو و بادام

ظرفی پر از فندق گردو و بادوم برای سفره عقد لازم است. ظرف مورد نظر نشان دهنده قدرت، توانمندی، گسترده بودن سفره خوراک عروس و داماد است. همچنین گردو عمر طولانی دارد که بر سر سفره عقد نشان دهنده افزابش طول عمر عروس و داماد عزیز است.

 • نان پنیر و سبزی

ظرف نان پنیر و سبزی  بر سر سفره عقد به نشانه برکت خداوند قرار می گیرد. پنیر نیز برای وسعت روزی و سپید بختی مناسب است. همچنین سبزی نشانه سلامتی و خرمی می باشد. در نهایت نان پنیرسبزی را درمیان مهمان ها پخش می کنند. بنابراین می توانید نان پنیرسبزی را به شکل لقمه ای در بیاورید.

 • آینه و شمعدان

آینه و شمعدان یکی از اجزا مهم سفره عقد است. در صدر سفره عقد آینه و شمعدان قرار می گیرد. آینه نشانه روشنی زندگانی است و عروس و داماد با نگاه کردن به آینه دل هایشان نسبت به هم مانند آینه صاف و زلاال می شود. همچنین در دو طرف آینه شمعدان ها قرار می گیرند شمع نیز نشانه آرزوی روشنایی و گرمای پیوند عروس و داماد است.

 • سینی هفت دانه

سینی هفت دانه برای دور کردن شیطان استفاده می شود. برای درست کردن سینی هفت دانه باید از هفت دانه ادویه استفاده کرد. نام دیگر این سینی سینی عطل و باطل است. برای آماد سازی سینی هفت دانه به موادی مانند خشخاش، برنج، سبزی خشک، نمک، چای، رازیانه و کدو  نیز احتیاج دارید.

 • نقل و سکه

امروزه بر روی سفره عقد از ترکیب نقل و سکه استفاده می کنند. برای تزئین نقل و سکه می توان از ربان استفاده کرد نقل نشانه شیرین کامی و سکه های طلایی نشانه مبارک باد است.

 • قران مجید

قران مجید مهم است که نشان دهنده عقیده و ایمان عروس و داماد است.جای قران در سفره عقد جلوی آینه وبالای جانماز است.

 • تخم مرغ

تخم مرغ به نیت پنج تن 5 عدد با هدف ادامه نسل زن ومرد و بچه دار شدن آن ها قرار می گیرد.

 • گل طبیعی

سبد یا سبد هایی از گل های طبیعی بر روی سفره عقد قرار می گیرد. گل نشانه طراوت و زیبایی پیوند ازدواج است. همچنین برای تزئین دیگراجزای سفره عقد می توان از گل های طبیعی استفاده کرد.

 • جا حلقه ای

حلقه ها را درون جا حلقه ای قرار داده و بر سر سفره عقد در نزدیکی عروس و داماد قرار می دهند. عروس و داماد پس ازعقد حلقه ها را به انگشت هم انداخته و به یک دیگر متعهد می شوند. درواقع مراسم حلقه دست کردن عروس و داماد یکی از مراسم هم جشن عقد نیز به حساب می آید.

 • جا نماز

جا نماز جلوی آینه قرار می گیرد و نشان دهنده پای بندی به اصول دین اسلام است. جنسجا نماز می تواند ترمه یا مخمل سفید باشد.

 • کله قند

کله قند در هنگام خوانده شدن خطبه عقد بر سر عروس و داماد بالای توری حریر مستطیل شکل سابیده می شود. باید فردی خوش نیت که آرزوی خوشبختی عروس و داماد را دارد این کله قند ها را بر سر عروس و داماد بسابد.

 • گلاب

برای معطر کردن فضا استفاده می شود.

 • عسل

عسل بسیار مهم است به نشانه شیرینکامی در زندگی از آن استفاده می شود. عروس و داماد بعد از عقد عسل را در دهان هم دیگر قرار می دهند.

 • آب

آب  نشان دهنده خلوص نیت، پاکی و صداقت در زندگی است. بنابراین یک کاسه آب بر روی سفره عقد قرار خواهد گرفت.

پیام بگذارید

هدف ما ایجاد راه‌حل‌هایی است که موانعی را که افراد را از انجام بهترین کارشان باز می‌دارد، از بین ببرد.