تشریفات مجالس مُنزا | تشریفات عروسی

تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج در چیست؟

تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج

حلقه نامزدی و ازدواج با یک دیگر یکی نیستند و هر کدام در مراسم خاص مربوط به خود تقدیم عروس خانم خواهند شد. همچنین باید بدانید که حلقه نامزدی و ازدواج نیز از نظر ظاهری نیز با یکدیگر تفاوت دارند و حلقه نامزدی را ساده تر از حلقه عروسی در نظر خواهند گرفت. اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج هستید. در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

دوران نامزدی با عقد چه تفاوت هایی دارد؟

اولین حلقه ای که از طرف آقای داماد به عروس خانم هدیه داده می شود حلقه نامزدی است. خانواده داماد به همراه خود حلقه نامزدی را به مراسم بله برون آورده و در صورت توافق و رضایت دو طرف این حلقه نشان را به عروس خانم هدیه می دهند. یکی از خاطرات به یاد ماندنی هر عروس خانمی می تواند اولین حلقه (حلقه نامزدی) آن باشد. همانطور که گفته شد به دلیل تفاوت هایی که بین دوران نامزدی و عقد وجود دارد این حلقه ها نیز با یکدیگر از نظر قیمتی و ظاهری تفاوت هایی خواهند داشت. در ادامه برای درک بهتر این مطلب بیشتر درباره تفاوت های دوران نامزدی و عقد صحبت کرده ایم.

 

تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج

تفاوت های عقد و نامزدی:

دوران نامزدی پس از توافق بین خانواده ها در مراسم بله برون شروع شده و تا قبل از برگزاری جشن عقد ادامه خواهد داشت. در دوران نامزدی دختر و پسر بیشتر می توانند همدیگر را بشناسند. دوران نامزدی می تواند از شیش ماه تا یک الی دو سال ادامه دار باشد. در دوران نامزدی بجز مسئله شناخت عروس و داماد وقت دارند آماده برگزاری جشن عقد و عروسی خود باشند. بنابراین می توان گفت دختر و پسر در دوران نامزدی رسما زن  و شوهر نیستند بنابراین برای شروع آشنایی و به جا آوردن رسم و رسوم ها لازم است که یک حلقه ساده برای نشان کردن عروس خانم تهیه شود. اما در دوران عقد اوضاع به این شکل نخواهد بود و دختر و پسر پس از جاری شدن خطبه عقد رسما زن و شوهر هستند. بنابراین برای جشن عقد لازم است که حلقه ای زیباتر و مناسب برای ازدواج خریداری شود. همچنین در دوران عقد به جز خانواده دختر و پسر اقوام و آشنایان نیز از ازدواج آن ها مطلع خواهند شد. در صورتی که در نامزدی خیلی نیازی نیست که کسی از این مسئله خبر داشته باشد مگر اینکه دو طرف دوست داشته باشند جشن نامزدی مفصلی را برگزار کنند.

مختصری درباره حلقه ازدواج

طبق آداب و رسوم ایرانی لازم است که یک نشان با مفهوم تعهد و کامل شدن زندگی افراد برای عروس و داماد در نظر گرفته شود. اگر دقت کرده باشید حلقه ازدواج دایره ای شکل است و دایره نیز نشان دهنده کامل شدن زندگی مشترک دختر و پسر نیز می باشد.

 

تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج

بررسی اصلی ترین تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج

یکی از مهم ترین تفاوت های حلقه ازدواج و نامزدی که در مطالب بالا نیز به آن اشاره شده قیمت آن ها است. چرا که حلقه نامزدی ساده تر است و قیمت پایین تری هم نسبت به حلقه ازدواج دارد. برای درک بهتر این مطلب در این بخش بیشتر درباره اصلی ترین تفاوت حلقه ازدواج و نامزدی صحبت خواهیم کرد.

تفاوت ظاهری:

یکی از تفاوت های حلقه ازدواج و نامزدی در ظاهر آن ها است. بسیار مهم است که حلقه نامزدی ظاهری ساده و زیبا داشته باشد. بنابراین خرید یک حلقه پر زرق و برق برای نامزدی پیشنهاد نخواهد شد. امروزه بیشتر حلقه های نامزدی از یک تک نگین یا جواهر ساخته شده اند. برخی از زوجین بر روی حلقه ازدواج اطلاعاتی مثل تاریخ نامزدی و عقد را هک می کنند. همچنین هک اسامی نیز بر روی حلقه ها پیشنهاد خوبی می تواند باشد. البته باید بدانید که حک اسم  و تاریخ مناسبت حلقه بیشتر برای حلقه ازدواج انجام می شود.

جایگاه حلقه در درست:

همانطور که گفته شد عروس خانم دو حلقه از خانواده داماد دریافت می کند. بنابراین بعد از دریافت حلقه ازدواج می تواند آن را در دست راست خود بیاندازد. برخی از عروس خانم ها حلقه ازدواج و نامزدی خود را به صورت پشت سرهم در دست چپ خود می اندازند.

 

تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج

بررسی تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج از نظر خرید

یکی از دیگر تفاوت هایی که در حلقه نشان و ازدواج وجود دارد این است که هر دو حلقه را داماد برای عروس خانم تهیه نمی کند. بنابراین خرید حلقه نامزدی به عهده خانواده داماد و خرید حلقه ازدواج به عهده آقا داماد نیز می باشد. یکی دیگر از نکات در خرید این دو حلقه عدم دخالت عروس خانم در انتخاب آن ها است. البته امروزه رفتار خانواده ها در این مورد تغییر کرده و پس از نامزدی عروس خانم به همراه آقا داماد به سراغ خرید حلقه دلخواه عروس خانم می روند.

پیام بگذارید

هدف ما ایجاد راه‌حل‌هایی است که موانعی را که افراد را از انجام بهترین کارشان باز می‌دارد، از بین ببرد.