تشریفات مجالس مُنزا | تشریفات عروسی

تاریخچه فلسفه پرت کردن دسته گل عروس

تاریخچه فلسفه پرت کردن دسته گل عروس

یکی از صحنه های جالب عروسی که در ذهن همه ما ثبت شده پرت کردن دسته گل عروس است. یکی از دغدغه دختر خانم ها در جشن های عروسی این مسئله است که اولین بار چه کسی دسته گل عروس خود را پرت کرده و فلسفه این کار چیست؟ فلسفه پرت کردن دسته گل عروس به انگلستان بر می گردد و اولین بار این اتفاق در آن جا افتاده است. در ادامه بیشتر درباره تاریخچه فلسفه پرت کردن دسته گل عروس صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

مختصری درباره فلسفه پرت کردن تور عروس

از قدیم مردم اعتقاد داشته اند شخصی که ازدواج کرده شانس درب خانه آن را زده است. بر اساس این طرز فکرها در جشن عروسی احتمال پاره کردن لباس عروس و برداشتن آن برای بیشتر شدن شانس ازدواج وجود داشته است. به همین دلیل عروس خانم انگلیسی در جشن عروسی عروس تصمیم گرفته دسته گل خود را به سمت میهمانان پرت کرده و فرار کند.

 

پرت کردن دسته گل عروس

مرسوم شدن گرفتن دسته گل عروس در دست

یونانیان باستان با هدف دور کردن انرژی های بد (نیروهای اهریمنی) از عروس و داماد گرفتن دسته گل عروس را در دست مرسوم کرده اند. اعتقاد یونیان نسبت به دسته گل عروس دعوت فرشتگان برای نگهبانی از عروس و داماد در برابر گزند شیاطین بوده است. بنابراین از نظر مردم دسته گل عروس بسیار خوش یمن و با برکت شده است. نسبت به این باور ها و اعتقادات پرت کردن دسته گل عروس مرسوم شده است. به همین ترتیب در پایان هر جشن عروسی دختر های دم بخت به محلی می روند که عروس خانم در آن جا منتظر ایستاده تا همه جمع بشوند.

نحوه پرتاپ کردن دسته گل عروس :

عروس خانم دسته گل خود را به صورت تصادفی به سمت دخترهای دم بخت پرتاب می کند. تنها یک نفر دسته گل عروس را تصاحب خواهد کرد و خوش شانسی را به زندگی خود دعوت می کند. در ابتدای مرسوم شدن گرفتن  دسته گل عروسی در دست از گل های بزرگ و وحشی استفاده می کردند. اما با گذشت زمان طبق سلیقه افراد ظاهر دسته گل عروسی هم تغییر کرده است. البته نا گفته نماند که اعتقادات همچنان در انتخاب دسته گل عروسی هم دخیل بوده اند و همه چیز به سلیقه افراد ختم نشده است.

چرا داماد دسته گل ندارد؟

داماد نسبت به جنسیت و استایل خود می تواند از حلقه های گل یا چند شاخه گل برای کت خود استفاده کند.  اما استفاده از دسته گل تنها برای عروس خانم ها رواج دارد و جز اکسسوری آن به حساب می آید. تنها تفاوتی که در دسته گل عروس های امروزه با زمان قدیم وجود دارد سبک طراحی آن ها است. امروزه دسته گل  عروس را متناسب با چیدمان مکان برگزاری جشن عروسی در نظر می گیرن. اگر شما جز آن دسته از افراد هستید که به گل های طبیعی علاقه دارید می توانید از سبک گل آرایی روستیک استفاده کنید.

 

پرت کردن دسته گل عروس

منسوخ شدن پاره کردن لباس عروس

باور مردم نسبت به خوش یمن بودن لباس عروس یا وسایل همراه آن عوض نشده است اما امروزه مردم بسیار منطقی تر فکر می کنند و نیازی به پاره کردن لباس عروس یا برداشتن وسایل همراه آن نیست. در نهایت تنها پرت کردن گل عروس اتفاق خواهد افتاد. عروس خانم نیز در مورد پرت کردن دسته گل رضایت دارد و هیچ گونه ناراحتی پیش نخواهد آمد.

 

پرت کردن دسته گل عروس

عاقبت دسته گل عروس بعد از پرت کردن آن

بعد از پرت کردن دسته گل عروس فردی که موفق شده آن را بدست بیاورد می تواند دسته گل را با خود ببرد و به عروس خانم پس ندهد. امروزه نظر عروس خانم برای نگهداری دسته گل عروس بسیار اهمیت دارد و اگر عروس خانم راضی نباشد باید دسته گل عروس را به آن برگردانند. با خواندن مطالب این مقاله به یاد کدام رسم ایرانی ها خواهید افتاد؟ مردم ایران این اعتقادات را نسبت به حنا دارند و حنا را بین افراد جوان و مجرد حاضر در جشن تقسیم خواهند کرد. مراسم حنابندان در ایران طبق آداب و رسوم خود آن را اجرا کرد. رسم پخش کردن باقیمانده حنا برای باز شدن بخت دختر و پسر های جوان همچنان در ایران پا بر جا است و انجام می شود.

پیام بگذارید

هدف ما ایجاد راه‌حل‌هایی است که موانعی را که افراد را از انجام بهترین کارشان باز می‌دارد، از بین ببرد.